Geopark Przedgórze Sudeckie

 

SZLAKI GEOTURYSTYCZNE PO GEOPARKU PRZEDGÓRZE SUDECKIE

 

Szlak I Rajdu Geoturystycznego - Wzgórza Strzelińskie
Trasa: Strzelin (Park Miejski) - kamieniołom Gęsiniec - skałki na Borowej - Gromnik - Kopalnia Jegłowa.
 
Szlak II Rajdu Geoturystycznego- Masyw Grochowej
Trasa:
I - Tarnów, Grochowiec, Stróżnik - Kopalnia Magnezytów Grochów - Brzeźnica,
II - Braszowice - Bukowczyk, Kopalnia Magnezytów Grochów - Brzeźnica
 
Ścieżka edukacyjna w przełomie Piekielnego Potoku - Wzgórza Gumińskie

Strona ścieżki

Przy drodze prowadzącej z Niemczy do Dzierżoniowa znajduje się tzw. Tatarski Okop albo Dolina Tatarska - malowniczy przełom potoku Piekielnego Potoku sąsiaduje tu z zachowanym grodziskiem z X - XII w., gdzie sukcesywnie prowadzone są wykopaliska archeologiczne. Z myślą o turystach przygotowano tam około 2 km ścieżek spacerowych z punktami widokowymi, parking i miejsca do grillowania oraz punkty 3 ścieżek edukacyjnych: geologicznej, przyrodniczje i archeologicznej.

 
Miejska ścieżka geoturytryczna po Piławie Górnej
 
Złota ścieżka w Złotym Stoku
W okresie rozkwitu górnictwa, w pierwszej połowie XVI wieku Złoty Stok był największym ośrodkiem wydobycia złota na Śląsku i znaczącym w Europie. Aby uchronić przed zapomnieniem historię o tej niezwykłej przeszłości powstała "ZŁOTA ŚCIEŻKA". Na trasie usytuowano 11 plansz mówiących o działalności górniczej, hutniczej i menniczej oraz o jej związkach ze środowiskiem i historią miasta.
Znajdują się na niej piękne miejsca z rozległą panoramą na odległe okolice. Ścieżka zaczyna się w Złotym Jarze obok domu "Hubertus" ok. 200 m od Rynku w Złotym Stoku.
 
Ścieżki Wzgórz Dębowych
Przez Wzgórza Dębowe przebiega granica pomiędzy dwoma mniejszymi jednostkami geologicznymi: strefą Niemczy i metamorficznym pasmem kamienieckim. Geolodzy uważają, że masyw Gór Sowich położony na zachód od strefy Niemczy, stanowił jeden z fragmentów mikrokontynetów (terranów) armorykańskich, a pasmo kamienieckie (niemczańsko-kamienieckiego), które budują głównie różnego rodzaju łupki łyszczykowe - kolejny. Powstanie strefy Niemczy związane jest z przemieszczaniem się mas skalnych na granicy dawnych "kontynentów". Warto udać się na Wzgórza Dębowe i przyjrzeć się skałom tu wystepującym.

 

Wszystkie ścieżki turystyczno-edukacyjne w Geoparku Przedgórze Sudeckie