Geopark z góry - wieże i punkty widokowe w Geoparku Przedgorze Sudeckie
Dla tych co nie przepadają zapuszczać sie w głąb Ziemi (Podziemny świat Geoparku) zapraszamy do spojrzenia na Geopark z wysokości wież i punktów widokowych.

 

Wieża na Wieżycy

Na szczycie Wieżycy stoi 15. metrowa wieża wykonana z lokalnego granitu. Wieża ta została postawiona w 1907 roku jako jedna z wielu tego typu budowli sławiąca Ottona von Bismarcka i wyrażające niemiecką dumę narodową. Na szczycie wieży znajdowała się misa ogniowa, w której m.in. w dniu urodzin i śmierci patrona rozpalano ognisko. Dziś odremontowana stanowi wieżę widokową, okresowo udostępnianą do zwiedzania przez Towarzystwo Ślężańskie. Z wieży przy dobrej pogodzie obserwować można Równinę Śląską i Wrocław, a także Karkonosze ze Śnieżką.
Udostępniana jest w sezonie od wiosny do jesieni w słoneczne weekendy (sobota, niedziea) od godz. 10 do 16.

Wieża na Ślęży i platforma na kościółku

Wieża najpewniej pochodzi z początku XX wieku i liczy 15 metrów wysokości. Składa się z trzech kondygnacji i najprawdopodobniej została wybudowana jako żelbetowa wieża do pomiarów triangulacyjnych dla geodetów. W ostatnich latach przeszła gruntowny remont. Przy dobrej widoczności oglądać można Wrocław z dominującą nad miastem Sky Tower, Zalew Mietkowski, Karkonosze, Góry Sowie, a nawet masyw Śnieżnika i Góry Opawskie. Wieża jest cały czas otwarta, wejście na nią jest bezpłatne. Z wieży nie należy korzystać podczas burzowej pogody.

Na szczycie Ślęży znajduje się jeszcze jeden punkt widokowy na tarasie wieży kościółka, z którego można podziwiać rozległą panoramę okolic Wrocławia.

 

 

Wieża ratuszowa w Strzelinie i wieża ciśnień

Wieża ratuszowa wzniesiona została 3. ćw. XIV w. Stanowiła płn.-wsch. część budynku ratusza. Wielokrotnie, po kolejnych pożarach odbudowywany był hełm wieży: w latach 1619-20, 1649, 1719/2, 1818 - obniżenie wieży ratuszowej i budowa nowego hełmu. W roku 1945 ratusz wraz z wieżą został zburzony czasie działań wojennych. W latach 2010-2011 wieżę odbudowano wg projektu Macieja Małachowicza, z hełmem odtwarzającym formę hełmu barokowego, znanego z rysunku F.B. Wernera pochodzącego z ok. poł. XVIII w.
Na wysokości 40 metrów znajduje się taras widokowy z którego rozciąga się piękna paorama na miasto oraz na Wzgórza Strzelińskie i Przedgórza Sudeckie. W więży można również zobaczyć 11-metrowy loch głodowy, w którym kiedyś przetrzymywano więźniów.

W Strzelinie, a dokładznie na granicy z Gościęcicami widoki okolic można podziwiać jeszcze ze starej wieży ciśnień położonej na Górze Szańcowej. w odległości 1,6 km na południowy wschód od rynku w Strzelinie.
W sprawie zwiedzenia wieży ratuszej i wieży ciśnień należy kontaktować się ze Strzelińskim Ośrodkiem Kultury pod nr telefonu 71 392-15-43

Wieża na Gromniku

Umiejscowiona jest na najwyższym wzniesieniu Wzgórz Strzelińskich (393 m. n.p.m.), które leży nieopodal miejscowości Romanów. Wieża o konstrukcji szachulcowej ma około 25 m wysokości. Została wybudowana w 2012 roku na miejscu zniszczonej w czasie II wojny światowej gospody i wieży widokowej założonej po 1825 r. Z platformy i galerii widokowej można oglądać odsłaniane, w miarę postępów prac archeologicznych, relikty zamku braci von Czirn z XV w.
Wieża czynna jest okresowo. Szczegółowe informacje o godzinach otwarcia mażna uzyskać w Urzędzie Gminy Przeworno telefonicznie (74 810-20-52) lub na stronie internetowej przeworno.pl.

 

 

Wieża ratuszowa w Ziębicach

Ratusz w Ziębicach został wybudowany w latach 1897-99 w miejscu istniejącej tu budowli renesansowej. Obecnie w ratuszu mieści się jedyne w Polsce Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. W ramach zwiedzania muzeum można wejść na zachowaną z dawnego ratusza wieżę pochodząca z roku 1561. Wieża ratuszowa jest ośmioboczna, posiada tarcze zegarowe i kamienną balustradę otaczającą jej szerszą część. Znacznie węższy szczyt wieży nakryty jest hełmem z prześwitem, zwieńczonym iglicą. W środku mechanizmu zegara wieżowego z 1890 roku.
Wieżę można zwiedzić w godzina otwarcia muzeum: www.muzeumziebice.pl

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich

Średniowieczna krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich nazywana jest "śląską Pizą". Jest to najwyższa krzywa wieża w Polsce o wysokości 34 m, a jej obecne odchylenie od pionu wynosi 2,14 m.
Pierwotnie miała charakter obronny, a po przesunięciu murów miejskich, w XIV wieku przerobiono ją na dzwonnicę kościoła parafialnego pw. św. Anny. Powodem pochylenia się wieży było prawdopodobnie trzęsienie ziemi w roku 1598, kiedy to 24 sierpnia wieża pochyliła się o 1,5 m.
Po pożarze miasta w roku 1858, kiedy to ucierpiała poważnie równiez wieża, dawne zwieńczenie w postaci blaszanego hełmu zastąpiono attyką w kształcie jaskółczych ogonów.
Iformację o zwiedzaniu wieży można uzyskać w Izba Pamiątek Regionalnych.

 

Wieża ratuszowa w Dzierżoniowie

Ratusz w Dzierżoniowie - wzniesiony w roku 1875 przy wykorzystaniu wieży i sukiennic pochodzących z XV wieku, będących fragmentami poprzedniego ratusza. Wieża ratuszowa zbudowana jest na planie kwadratu. Do jej wnętrza prowadzą dwa wejścia ozdobione ostrołukowymi ceglanymi portalami. Na początku XVII wieku dzięki bogatemu cechowi tkackiemu uzyskała piękną balustradę z herbem miasta i godłem Habsburgów. W posadzkę wmurowana jest zagadkowa płyta astrologiczna o nieznanym datowaniu.
Mechanizm zegara na wieży w Dzierżoniowie wyprodukowano i zamontowano w 1882 r. Od tego czasu był on wielokrotnie przebudowywany i modernizowany. Ze względu na bardzo wysokie koszty związane z utrzymaniem pracy mechanizmu w 1997 roku podjęto decyzje o jego zatrzymaniu. Od tamtego czasu wskazówki sterowane są elektronicznie.
Z galerii wieży przyz lunetę widokową z 25-krotnym zbliżeniem można podziwiać przepiękne panoramy na całą Kotlinę Dzierżoniowską z zamykającymi ją Górami Sowimi, Masywem Ślęży, Wzgórzami Kiełczyńskimi i Gilowskimi.
Wejście na wieżę i do mennicy prowadzi przez Centrum Informacji Turystycznej.

Wieża na Kawiej Górze

Drewniana dwupoziomowa wieża widokowa.


Wieże niedostępne do zwiedzania

 

Wieża na Jańskiej Górze

Wieża na Jańskiej Górze - według oficjalnej terminologii w Janówku. Jest to jedna z wież Bismarcka. Wieżę zbudował właściciel majątku w Sokolnikach Friedrich Schröter. Otwarcie nastąpiło 18 października 1869. Budowla ma ok. 23 m wysokości. Jest to najstarsza wieża Bismarcka. Obecnie jest ona w bardzo złym stanie technicznym. Brak jest możliwości wejścia na platformę widokową.

Wieża na Ostrej Górze

Na szczycie Ostrej Górku k. NIemczy znajduje się stalowa wieża widokowa postawiona w 1930 roku. Taras widokowy znajduje się na poziomie 18 metrów. Fundatorem wieży był oddział Towarzystwa Górskiego w Niemczy. Wcześniej na szczycie stała drewniana wieża zbudowana w 1893 przez Towarzystwo Upiększające z Niemczy. Z wieży można podziwiać panoramę Niemczy i okolic, a przy dobrej pogodzie miejscowości oddalone nawet o ponad 40 km. Obecnie okazałe buki przysłoniły panoramy w kierunkach południowym i wschodnim, uniemożliwiając podziwianie Gór Bardzkich, Złotych, Masywu Śnieżnika i Jesioników. Obecnie, ze względu na zły stan techniczny wieży wejście na taras widokowy jest niemożliwe.


Wieże historyczne
Na szczycie Kopy Nowoleskiej (Wzgórza Strzelińskie) do 2008 r. znajdowała się drewniana wieża widokowa, rozebrana z powodu złego stanu technicznego.
Według niektórych opracowań pod koniec XIX w. oddział EGV z Piławy Górnej wzniósł na szczycie Rybaka drewnianą wieżę widokową. We wrześniu 1910 roku na południowych stokach góry Rybak wystawiono też pomnik upamiętniający jedną z ostatnich bitew wojny siedmioletniej (16.08.1762 r.) znanej jako bitwa pod Dzierżoniowem, która przypieczętowała ostatecznie utratę Śląska przez Wiedeń na rzecz Prus. Ponieważ wzgórze Rybak jeży w w obszarze eksploatacji kopalni Piława Górna historyczny pomnik został przeniesiony na teren w pobliżu więzienia w Piławie Dolnej.
W roku 1893 oddział dzierżoniowski EGV wzniósł na szczycie Kluczowskiej Góry drewnianą wieżę widokową, która została odremontowana w roku 1903. Prawdopodobnie pod koniec I wojny światowej uległa zniszczeniu i już nie została odbudowana.

 

Wieża na Grzybowcu

Oddział EGV z Piławy Górnej wzniósł w 1896 roku drewnianą wieżę widokową. Miała ona 12 m wysokości i 2 platformy widokowe Istniała zaledwie 8 lat. Podczas śnieżnej burzy w nocy 30-31 XII 1904 r. nadwyrężona niekorzystnymi warunkami pogodowymi przewróciła się do pobliskiego kamieniołomu, ulegając całkowitemu zniszczeniu.
W 2013 roku wzniesiono na szczycie platformę widokową, z której roztacza się widok na Wzgórza Bielawskie, Wzgórza Gilowskie i Góry Sowie oraz Piławę Górną.

Wieża koło Przystronia

Proawdopodobnie na przełomie XIX i XX w. nad grodziskiem z IX-X w. postawiono murowaną wieżę widokową. Obecnie oglądać można jej ruiny.

Poza wieżami turystycznymi na niektórych szczytach funkcjonowały wieże triangulacyjne jak na Raduni w latach 1946-50


Jeżeli dla kogoś wieże widokowe to za nisko, to można spojrzeć na Gopark z wysokości drona

Miłośników "wspinaczki" zachęcamy też do zdobycia Korony Geoparku Przedgórze Sudeckie czyli 17 najwyższych szczytów najważniejszych pasm wzgórz na obszarze Geoparku.